Daily Archives: 27 kwietnia 2013

Wystarczyłoby kilkadziesiąt kilometrów…

Cały nasz układ planetarny działa jak perfekcyjnie zaprogramowany komputer. A mało tego – działa tak od milionów lat, cały czas bezbłędnie i skutecznie. Nie zwracamy na to szczególnej uwagi, dla nas istotne jest, że mamy i noce i dnie. I że Słońce dostarcza nam tyle energii, ile nasza planeta potrzebuje. Warto jednak wiedzieć, że wystarczyłby minimalny odchył od normy i cała nasza cywilizacja ległaby w gruzach.Ziemia ma swój tor, którym porusza się w naszym układzie planetarnym wokół Słońca. Wystarczyłoby jednak, aby ten tor zmienił się o kilkadziesiąt kilometrów, a doszłoby do ogromnego kataklizmy. Katastrofy, przez która wszyscy stracilibyśmy życie. Takie „wypadnięcie” z toru mogłoby spowodować po jakimś czasie kolizję innym ciałem niebieskim. Na pewno taka zmiana toru wiązałaby się także że zmiana toru ruchu obrotowego naszego Księżyca. Powstałby ogromny bałagan, który wcześniej czy później zniszczyłby cały układ słoneczny.

Nauka w naszym kraju

Przez naukę możemy rozumieć różne pojęcia. Czasami chodzi o sam proces uczenia się i wtedy jest to ściśle związane z jakąś uczelnią czy szkołą. Innym razem chodzi o całą gałąź wiedzy. Mamy nauki humanistyczne, matematyczne i przyrodnicze. Według różnych klasyfikacji różnie się to przedstawia. Jednak, żeby nauka dobrze się rozwijała potrzeba nie tylko zdolnych i chętnych uczniów, ale także nakładów finansowych, które pomogą młodym wykorzystać ich umiejętności. Nie jest to niestety takie proste. Okazuje się, że w naszym kraju na naukę wydaje się bardzo mało. Najzdolniejszym nie gwarantuje się stypendiów zagranicznych czy nawet krajowych, jeśli są, to tak niskie, że skutecznie do nauki zniechęcają. Niestety nasi młodzi geniusze, jeszcze będąc na studiach w Polsce otrzymują mnóstwo propozycji pracy za granicą. Dostają tam własne mieszkanie, samochód, wysoką pensję i możliwość rozwoju kariery zawodowej. Taka propozycja jest niezwykle kusząca i korzystna, dlatego wielu młodych ludzi z niej korzysta i wyjeżdżają, a u nas nie zostaje nikt mądry.