Daily Archives: 26 kwietnia 2013

Nikt nie rozumie fizyki

Wśród najgorszych przedmiotów, których nikt nie jest w stanie rozumieć jest fizyka. Dzieci, a przynajmniej ich większość najczęściej nie wiedzą o czym nauczyciel mówi, a zadania wydają im się tak skomplikowane, że w ogóle nie wiedzą za co się zabrać. Problem tkwi pewnie w tym, że jest to niezwykle trudny przedmiot, a wielu nauczycieli nie potrafi w jakiś przystępny sposób go przedstawić. Nie wystarczy przeczytać wiadomości z książki, bo to dziecko może zrobić sobie samo. Trzeba jakoś interesująco opowiedzieć o danym temacie i pokazać, jak to działa w praktyce, żeby dzieci mogły to z czymś powiązać. Tylko dzięki takiemu podejściu nauczyciele będą w stanie coś przekazać swoim uczniom. W przeciwnym razie oni także skazani są na przegraną, bo jeśli nikt ich nie zrozumie, to znaczy, że są naprawdę kiepskimi nauczycielami. Dlatego także nauczyciele powinni się bardziej przyłożyć do przedmiotu, którego uczą.

Idealny nauczyciel.

Spróbujmy stworzyć wizję pewnego rodzaju utopii. Jaki powinien być idealny nauczyciel? To pytanie brzmi tak, jakby pytać o wizerunek idealnego polityka. Myślę, że to porównanie jest jak najbardziej na miejscu. Przedstawiciele obu zawodów mają wiele wad i niemożliwym jest spotkać ich jako idealnych. Ale można wyobrazić sobie takiego „supernauczyciela”. Najłatwiej przyszłoby to uczniom, którzy dobrze wiedzą czego nauczycielom brakuje, a czego mają za dużo, czy nadużywają. Jednak jest kilka cech, które na pewno powinien posiadać ideał. Przede wszystkim musiałby być sprawiedliwy i obiektywny. Jest to bardzo ważne, żeby jednocześnie jeszcze był wyrozumiały, gdyż tego oczekują uczniowie. Dobrze byłoby gdyby był zawsze miły i często miał dobry humor. Uśmiech także jest bardzo ważny. Najlepiej gdyby nie zadawał zadań domowych i nie robił klasówek, a przy tym był w stanie przekazać wiedzę w świetny, interesujący i przyswajalny sposób. Gdyby taki ktoś się pojawił chętnie wróciłbym do szkoły…

Nicolaus Seno i jego teorie

Wśród największych sław geologicznych jest Duńczyk, Nicolaus Steno – lub jak kto woli, Niels Stensen. Swoimi badaniami na zawsze wpisał się w poczet wielkich geologów jako ten, który udowodnił kilka niezwykle istotnych dla tej dziedziny naukowej teorii. Ciekawostką jest fakt, że niektóre obowiązują do dziś i są wykładnią wielu naukowych przedsięwzięć.Nicolaus Steno urodził się w 1638 roku w Kopenhadze, zmarł w 1686 w Schwerinie. To jeden z najlepszych geologów i anatomów w historii nauki. W zakresie tej pierwszej nauki, Steno udowodnił, że część skał powstaje w wyniku sedymentacji – tłumaczy to istnienie skał osadowych, tłumaczy także ich powstawanie. Równie wielkim osiągnięciem Duńczyka są cztery podstawowe zasady stratygrafii. Zasada pierwotnie poziomego położenia warstw skalnych, ciągłości obocznej warstw, zasada superpozycji oraz zasada przecinania są geologicznymi prawidłami do dnia dzisiejszego.