Daily Archives: 20 kwietnia 2013

Można poznać na jarmarkach

Współczesna Polska zakochała się we wszelkiego rodzaju jarmarkach średniowiecznych. Miejscowości, które mają bogatą historię organizują imprezy plenerowe. Towarzyszą im inscenizacje bitew i walk, oraz wspomniane jarmarki. Tylko tam można podglądać prawdziwych rzemieślników podczas pracy.Na takich jarmarkach spotkać można klasycznych garncarzy, kowali, płatnerzy. Na oczach zwiedzających i uczestników imprezy przygotowują broń i zbroję. Gliniane garnki i kufle na piwo. Zajmujący jest także obraz pracującego kowala, który potrafi z kawałka metalu zrobić dosłownie wszystko.Tego typu jarmarki to jedyna okazja w zasadzie, by jeszcze zobaczyć przedstawicieli takich profesji. Mało tego, wszyscy ci rzemieślnicy to prawdziwi pasjonaci. Chętnie opowiadają o tajnikach swojej pracy. Pokazują jak się co robi, w wielu przypadkach pozwalają nam nawet na małe próby. Jeśli więc w okolicy mamy tego typu imprezy, to wybierajmy się na nie i podglądajmy ostatnich przedstawicieli klasycznych, średniowiecznych profesji.

Rozbłyski słoneczne mogą zabić

Rozbłyski słoneczne to jedna z najbardziej fascynujących rzeczy związanych z naszym układem planetarnym. Od wielu lat naukowcy próbują poznać przyczyny tego niesamowitego zjawiska, niestety bezskutecznie. Dziś wiemy jedynie, że rozbłyski słoneczne związane są z wyrzucaniem przez nasza gwiazdę mas energii. Co ciekawe, nie tylko w przestrzeń kosmiczną, ale także w głąb samego Słońca – w warstwę zwaną przez nas chromosferą.Czego nie wiemy o Słońcu? Nie wiemy, co powoduje gromadzenie się tak wielkiej energii i w następstwie niemy skąd biorą się owe rozbłyski. Wiadomo jednak, że to potężna energia, dla wielu z nas niepojęta. Reakcje cząsteczek niekiedy są tak ogromne, że powodują trzęsienie Słońca. W 1998 roku była to siła około 12 stopni w skali Richtera. Aby poruszyć z taką siłą całe Słońce, trzeba by użyć takiej ilości dynamitu, jakiej na ziemi nie ma i nigdy zapewne nie będzie. Te rozbłyski Ziemi nie zagrażają, przynajmniej póki co nie ma ku temu żadnych przesłanek.

Marketing i zarządzanie – klasyka zawodu

Kiedy przeglądamy kierunki studiów i zastanawiamy się, gdzie posłać nasze dziecko, to mamy przed oczami dziesiątki rozmaitych zawodów. Oczywiście jedne bardziej, drugie mniej związane z hobby. Trudno się zdecydować na którykolwiek, bo z reguły studiuje się dla samego dyplomu, bo w zawodzie i tak ciężko o prace. Nie mniej jest kilka takich kierunków, które uznać można za uniwersalne i które dają większe możliwości.Jednym z takich kierunków na pewno jest marketing i zarządzanie, który zazwyczaj działa przy wydziałach ekonomicznych. Z takim zawodem można znaleźć całkiem sporo pracy. Wiele jest bowiem ofert dla osób potrafiących zarządzać mała firemką, sklepem i kadra pracowników. W tym przypadku warto też wiedzieć, że zdarzają się i oferty pacy na kierowników i zarządców w potężnych korporacjach. Takie angaże wiążą się zazwyczaj z wysokimi pensjami. Warto więc pomyśleć o studiowaniu takiego kierunku.

Edukacja w sporcie

Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie to jedna z najmłodszych uczelnie w Warszawie. Założeniami szkoły jest kształcenie młodych osób, by umiały zarządzać sportem. Zarówno na szczeblu regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Do tego oczywiście ie brakuje tutaj nauki dotyczącej wychowywania młodzieży i dzieci w duchu sportu. Być może właśnie ta szkoła zmieni oblicze naszego sportu.Warszawskie uczelnie znają wiele szkół, w który sport jest przedmiotem wiodącym i przez który uczy się docierać do tych grup społecznych, które dopiero kształtują swoją osobowość. Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie mimo że ma wśród swoich studentów wielu znanych sportowców, to jednak nie jest uczelnia godną polecenia. Zarówno kadra wykładowców, jak i sam poziom kształcenia pozostawia wiele do życzenia. Być może właśnie dlatego sportowcy wybierają tę uczelnię. I tak nie mają czasu na naukę ze względu na wzmożone treningi i występy w licznych zawodach sportowych.