Daily Archives: 23 marca 2013

Kultywacja rodzinnych tradycji

Zawód rzemieślnik? To nie jest zbyt trafnie powiedziane, bowiem jest mocno ogólne. Rzemieślnictwo to bowiem cała grupa zawodów, osób zajmujących się pracą rąk własnych. Oczywiście rzemieślnikami można określić mechaników samochodowych, szwaczy, ślusarzy, spawaczy, etc. ale to byłby lekko naciągane. Przedstawiciele tych zawodów bowiem nie mają swoich cechów, tak jak krawcy, szewcy, cukiernicy i kowale. Przedstawiciele tych ostatnich profesji są na wymarciu. Jest ich coraz mniej, bo i zapotrzebowanie nie jest takie jak kiedyś. Szczególnie dotyczy to szewców, krawców i kowali. Nikt już bowiem nie potrzebuje podkuć koni, nikt nie reperuje butów, wolimy pójść do centrum handlowego i kupić nowe. Nikt nie ceruje już spodni. Nikt się tych zawodów tez nie uczy. Jeśli spotykamy przedstawiciela takiego zawodu, to zazwyczaj chodzi tu o kultywację rodzinnych tradycji i przekazywanie sobie umiejętności z dziada na ojca, ojca na syna, itd.

Zagadnienia dotyczące literatury

Młodzi ludzie spotykają się po raz pierwszy ze słowem „zagadnienie” właśnie przed swoją maturą. Egzamin dojrzałości składa się z dwóch części, ustnej i pisemnej. Część ustna polega na wstępnym etapie na wyborze odpowiedniego zagadnienia. Nadal najbardziej popularne okazują się zagadnienia z polskiego dotyczące literatury. Uczniowie chętnie wybierają takie tematy, które dotyczą pracy typowo interpretacyjnej. Jednak do swoich prac nie wrzucają całych książek, a jedynie ich fragmenty, obawiając się o trudne pytania z całości utworu ze strony komisji egzaminacyjnej. Poza tym zagadnienia z literatury wydają się uczniom łatwiejsze, mimo że wymagają czytania książek, które wpisują sobie do bibliografii. Zagadnienia z polskiego dla niektórych osób są czymś zupełnie obcym, zwłaszcza dla matematyków i umysłów ścisłych. Niestety jest to egzamin obowiązkowy, nie można zatem opuścić tej ważnej formy sprawdzenia naszej wiedzy i umiejętności. Jak widać, zagadnienia z polskiego nadal sprawiają uczniom problem.

Co to za testy?

Jeśli chodzi o maturę pisemną z języka polskiego, to ona także składa się z pewnych części. Na początku wydaje się to niezwykle trudne, ale szybko okazuje się, że wszystko można wyćwiczyć. Należy jednak uzyskać i wyćwiczyć pewne umiejętności i poznać schemat rozwiązywania tego typu zadań. Zagadnienia z polskiego na maturze pisemnej dzielą się na dwie części. Jedna z nich to czytanie ze zrozumieniem. Mamy gotowy tekst, ale nie jest to tekst literacki czy poetycki, do których czytania przywykliśmy na lekcjach języka polskiego. Są to teksty popularnonaukowe, które odznaczają się pewnymi cechami charakterystycznymi. Będzie to typowy naukowy język oraz zupełnie inny styl. Dlatego warto dużo wcześniej przed maturą, poczytać trochę tego typu tekstów, żeby się z nimi oswoić. Poza tym mamy jeszcze pytania do tego tekstu. Niezwykle ważny jest sposób odpowiadania na te pytania. Sprawa na pozór wydaje się banalna, ale jak tylko się przyjrzymy, to okaże się, że wcale nie jest tak łatwo.

Wykształcenie jest ważne

W dzisiejszych czasach przegrywają ci ludzie, którzy nie mają wykształcenia. Może się okazać, że mają niesamowite umiejętności, lepsze niż niejeden student, ale i tak są przegrani, bo nie mają żadnych papierków, które potwierdzałyby ich kwalifikacje. Dzisiaj trzeba koniecznie skończyć studia. Nieważne czy coś po nich umiemy czy nie, ale liczy się to w jaki sposób wygląda nasze CV. Nie znaczy to jednak, że podczas studiów możemy się nie uczyć. Należy jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby zdobyć jakieś umiejętności, w końcu nie warto marnować pięciu lat studiów na zwykłe siedzenie na wykładach i granie w statki. Trzeba jednak rozejrzeć się z jakąś pracą. Może to być coś dorywczego, słabo płatnego, ale co będzie związane z naszą dalszą drogą zawodową. Dzięki temu będziemy już przygotowani po studiach na to, żeby wejść na rynek pracy. Wykształcenie jest bardzo ważne, ale równie ważne są także nasze umiejętności, dlatego też trzeba jak najszybciej walczyć o kolejne wpisy do naszego CV.