Daily Archives: 13 marca 2013

Studia wyższe, kierunek – oszustwo

Każde studia uczą czegoś innego. Każdy kierunek kładzie nacisk na inną dziedzinę wiedzy, a każda specjalizacja uszczegółowia jeszcze tę naszą wiedzę. Wszystkie jednak studia wyższe i każdy kierunek z osobna uczą oszustwa.Na studiach szerzy się oszustwo pod wieloma postaciami. Można zacząć od frekwencji, gdzie najprostszym sposobem oszukania wykładowcy jest wpisywanie na listę nieobecnego studenta. Dlaczego to się praktykuje? Bo są ważniejsze rzeczy niż na przykład wykład. Studenci czasem są zmuszani oszukiwać. Spisują prace od innych, kupują gotowe zadania, ściągają podczas egzaminów. To wszystko byłoby nie do pomyślenia na zachodzie. U nas jednak wszystko to się praktykuje czasem z bardzo prozaicznego powodu – śmiertelny człowiek nie jest w stanie w tak krótkim czasie zrobić wszystkiego, czego się wymaga na studiach. Wykładowcy nie pozostają jednak w tyle. Oceny, jakie stawiają studentom, bywają „wyssane z palca”. Co można robić? Pogodzić się z tym?