Daily Archives: 9 marca 2013

Sztuka a studia

Pisząc o tym, które kierunki studiów cieszą się największym zainteresowaniem nie sposób pominąć tutaj wydziałów, które stawiają na sztukę. W naszym kraju jest całkiem sporo akademii, które mają kierunki związane z fotografia, grafika, malarstwem, rzeźbą i filmem. Wielu artystów jednak podkreśla, że studiowanie sztuki tak naprawdę niewiele daje. Wykładowcy bowiem starają się zmanierować swoich uczniów zabraniając im indywidualności i niepowtarzalności. Niekiedy takie uczelnie uczą rzeczy nieprzydatnych i zamierzchłych.Za przykład mogą posłużyć kierunki związane z fotografią. Tam wszak bardzo często studentów zmusza się do fotografii analogowej, do przesiadywania całymi godzinami w ciemni i zabawie z różnorakimi chemikaliami. Co takie umiejętności dają w erze fotografii cyfrowej? Zupełnie nic. To wiedza mało przydatna i na pewno nieekonomiczna. A trzeba wiedzieć, że ze sztuki w naszym kraju wyżyć się nie da. Trzeba więc fotografować za pieniądze,a tam fotografia analogowa nie jest mile widziana.

Nauka w szkole podstawowej

Poszczególne poziomy nauki w szkole bardzo się od siebie różnią. Szkoła podstawowa jest zupełnie inna od gimnazjum. Nauczanie początkowe pomaga dzieciom opanować podstawowe umiejętności pisania, czytania i liczenia. Uczą się także elementów przyrody. Tak przygotowane maluchy idą do czwartej klasy, gdzie zaczyna się wszystko na poważnie. Zazwyczaj już wtedy rozpoczyna się nauka języka obcego. Niektóre dzieci nie mają z nim problemów, inne płaczą nad książkami, bo nie mogą dać sobie rady. Szkoła podstawowa to w większości nauka poprzez zabawę. Dziecko musi być cały czas aktywne, bo winnym przypadku bardzo się na lekcji nudzi. Dlatego tez nauczyciele muszą wymyślać i projektować tak swoje lekcje, żeby znalazła się tam jak największa liczba ćwiczeń. Maluchy uczą się wypowiadać, ładnie mówić i komponować już bardziej skomplikowane teksty. Jest to czas, kiedy dziecko powinno jak najwięcej skorzystać w szkole, bo wtedy tworzą się podstawy jego wiedzy i przyszłego życia.

Najsłynniejsza książka fantasy

Kto nie słyszał o sławnej już na całym świecie trylogii J.R.R. Tolkiena? Chyba nie ma człowieka, który nie miałby jakiegokolwiek, choćby najmniejszego kontaktu z tą książką. Śmiało można stwierdzić, że jest to najsłynniejsza książka fantasy na świecie. Opowiada dzieje świata, zanim zaczęli na nim panować ludzie. Mówi o miłości, walce dobra ze złem, ale przede wszystkim o wielkiej przyjaźni, która może wszystko przetrwać oraz o wielkich czynach, których może dokonać niewielka istota. W końcu głównym bohaterem tej historii jest Frodo, hobbit niewielkich rozmiarów, ale z ogromnym serce, to właśnie w jego rękach spoczywa los całego świata. To jemy powierza się misję zniszczenia pierścienia. W tej niezwykle trudnej wyprawie pomagają mu jego wierni przyjaciele, mimo różnic „rasowych”. Mamy tu przecież człowieka, elfa i krasnoluda. Jednak mimo wszystko tworzą zgrany zespół, a cała opowieść jest niezwykle wzruszająca i zapierająca dech w piersiach.