Daily Archives: 1 marca 2013

Alfred Wegener – jego prace miały znaczenie

Przybliżając poczet wielkich geologów nie sposób pominąć największej sławy współczesnej geologii, Alfreda Lothara Wegenera. Ten niemiecki geofizyk znany jest głównie ze słynnej teorii wędrówek kontynentów, zwanej też teorią wegenera. Niewątpliwie badania zmarłego w 1930 roku na Grenlandii naukowca pozwalają nam bliżej poznać historię naszej planety i sposób, w jaki ta planeta powstawała.Alfred Wegener to niezwykle zasłużony badacz. Doktoryzował się w dziedzinie astronomii, później przez wiele lat zajmował się nowa dziedziną nauk – meteorologią. Wegener to swoisty prekursor badań pogody za pomocą balonów meteorologicznych. Jako geolog wysnuł wiele niezwykle ciekawych i… intrygujących jak na swoje czasy teorii. Wszystkie po latach okazał się prawdziwe. Niemiecki naukowiec zmarł podczas zamieci śnieżnej na Grenlandii. Był to czas badań meteorologicznych i cyrkulacji powietrza. Jego odkrycia stały się podwalinami umacniającymi nauki ścisłe w XX wieku.

Za dużo przedmiotów w szkole

Często narzekamy na szkołę, czasami mamy do tego poważne powody, innym razem są to tylko nasze marudzenie. Ale czasami naprawdę mamy poważne powody, do tego, by na szkołę narzekać. Najczęściej młodym ludziom doskwiera zbyt duża ilość przedmiotów szkolnych. Nie dość, że dzieci muszą dźwigać do każdego przedmiotu podręczniki, ćwiczenia i zeszyty, to jeszcze sam fakt tak dużej liczby przedmiotów szkolnych przekłada się także na większą ilość zadań domowych, a co za tym idzie dzieci muszą poświęcić kolejna porcję czasu na ich odrabianie, co czasami jest bardzo trudne. Najgorsze jednak jest to, że mamy sporo przedmiotów niezbyt potrzebnych młodzieży do szczęścia. Jest przecież przedsiębiorczość, wiedza o kulturze czy sztuka, w liceum już raczej nie powinno być tych przedmiotów, bo tylko zabierają młodzieży czas, który mogliby poświęcić na naukę do matury. Jednak, nic nie wskazuje na to, że coś się w najbliższym czasie zmieni. Możemy jedynie dalej narzekać.