Daily Archives: 25 lutego 2013

Kartezjusz – pierwszy z wielkich?

Kto nie słyszał o Kartezjuszu? Nie ma chyba takiej osoby, jak i ie ma dziedziny nauk, której Kartezjusz by nie „próbował” ten słynny naukowiec zajmował się także badaniem ziemi. Wybitnym geologiem nie był, ale kilka jego teorii stało się przyczółkiem do wielu odkryć geologicznych, dlatego też Kartezjusza z dumą wpisujemy w poczet wielkich geologów.Kartezjusz słynie głównie z dokonań z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych. Znamy jego teorie matematyczne – od algebry i rachunku różniczkowego, po zasady geometryczne. Do dziś jest uważany za najlepszego z matematyków, jaki stąpał po ziemi. Kartezjusz lubił też badania nad materią. Największym osiągnięciem w tej dziedzinie była teoria wirów, która mówiła o materii pozostającej w ciągłym ruchu. Przy okazji badań nad materia oraz badań przyrodniczych Kartezjusz zajmował się także geologią. Były to łownie hipotezy tłumaczące proces powstania Ziemi jako planety.

Na czym polega życie w czasie studiów?

Kiedy pada hasło: „Życie studenckie” na ustach pojawia się znamienny uśmiech. Powodem tego jest utarte przeświadczenie o tym, jak wygląda życie ludzi studiujących na studiach wyższych. Nie ma żadnych wątpliwości, że studenci muszą się uczyć, ale na tym nie kończy się ich życie. Szeroko pojęte „studia” to również nieustające imprezy, przeróżne koncerty, spotkania, ukulturalnianie się w najróżniejszy sposób, poznawanie nowych ludzi, nowego spojrzenia na świat, gdyż na studiach spotkać można różne kultury, różne religie, różne sposoby życia. Okres studiów to najbarwniejszy okres życia – tak mogą powiedzieć studenci.Mimo tego wszystkiego dla niektórych studia to najbardziej wyczerpujący okres całego życia. Studia mogą być prawdziwą batalią, walką o przetrwanie. Część bowiem studentów uczy się, pracuje, często przy tym wychowuje dzieci i prowadzi dom. Każdy ma zatem inne spojrzenie na ten temat, które tak naprawdę zależy od indywidualnych doświadczeń.